FOCENÍ - ZÁKLADY CO BYSTE MĚLI ZNÁT:
♥️
Ahoj, původně jsem vám sem chtěla dát i kategorii "co nedělat při focení", ale řekla jsem si vlastně proč bych to sem dávala. I když někde jsou napsaná pravidla jak byste měli fotit, tak proč byste to nemohli dělat jinak? Nemusíte se řídit tím co je někde napsáno, takže to platí i v mém případě. Budu ráda když si z toho článku něco odnesete, ale rozhodně nemusíte dělat to co je v tomhle článku do posledního písmena. Pravidla jsou tu od toho aby se porušovala.
Pokud
tu tedy jste tací, kteří fotíte jen na automat a něco málo manuálního
focení vás nezajímá, tak to asi není pravděpodobně článek pro vás. Ale pokud se chcete
dozvědět třeba něco nového a třeba to i využít, tak jste tu správně.
1. POCHOP FOTOAPARÁT
Je jedno jestli máš kompakt nebo zrcadlovku, ale musíš chápat jak ten fotoaparát vlastně funguje. Měli byste vědět kde v tom svém fotoaparátu najdete důležité věci bez kterých se prostě neobejdete pokud chcete, aby ta fotka nějak vypadala.
A ty důležité věci jsou. je to takový trio, které si zapamatujte. Je to ČAS, CLONA, ISO.
ČAS je obvykle číslo (15,100,200,...) a někdy to je i ve zlomku (1/15, 1/100, 1/200,...). Třeba už u čísla 15 se začne pozadí rozmazávat. A ještě takový tip k tomu. Na večer, kdyby jste šli fotit a hráli byste si s časem, tak určitě je stativ nebo nějaký pevný podklad nutnost, protože trvá delší dobu než se fotka vyfotí a mezi tím se vám klepou ruce, i když to na pohled není vidět, tak klepou a výsledná fotka by byla rozmazaná bez pevného podkladu, který se nehýbe. Což znamená čím kratší čas tím ostřejší fotka.
CLONA - před číslem clony je většinou uvedeno písmenko F. Toto clonové číslo popisuje velikost štěrbiny, jíž objektivem pouštíme světlo na čip.Ale tím se zatím zabývat nemusíte, jen stačí aby jste věděli. že něco takového existuje.
ISO znamená citlivost, nastavovat se dá většinou v číselné řadě 100, 200, 400, 800 atd,... Čím vyšší ISO, tím citlivěji se čip chová.
Jestliže zvedáme ISO, tak dovolujeme čipu chovat se citlivěji a tím pádem fotíte na kratší čas co ve výsledku znamená, že nebudete mít fotku rozmazanou, ale ostrou.
Všechno má ale svou cenu.
Čím vyšší ISO to znamená více šumu na fotce a když si fotku přiblížíte tak uvidíte, že je více zrnitá než normálně.
2. TIPY NA DOBRÉ BEZPLATNÉ PROGRAMY NA ÚPRAVU FOTEK:
To jsem sem původně chtěla dát taky, ale článek přímo na bezplatné programy na úpravu jsem dělala takže vás tu na něj odkážu.
3. NA CO DALŠÍHO BYSTE MĚLI MYSLET?
KOMPOZICE
Někdy je objekt na středu fotky nuda, ale někdy ne. Záleží na situaci. Když budeme chtít vyfotit fotku s něčím uprostřed, tak nám to ulehčí mřížka. Tzv. zlatý řez nebo pravidlo třetin.
Úplně upřímně... Já se spíš řídím fotkami ve středu než tím, že by byl objekt nalevo nebo napravo. Líbí se mi to když to je uprostřed. Jasně jasně, že prostě u nějakých fotek je hezké aby byl objekt na jedné ze stran, ale častěji fotím na střed.
středová fotka působí tak "nezajímavě"
Není na středu a je zajímavější
Ale samozřejmě tu jsou i výjimky kde je nutnost mít objekt na středu. Například pokud se vám sbíhají linie do středu, tak to působí dramaticky, když máte osobu nebo objekt ve středu fotky.
Takže pokud už máš naučené pravidlo třetin, tak se neboj experimentovat s různými úhly pohledu, ale nezapomeň si hlídat horizont u budov krajin. A u portrétů si dávej pozor na nelichotivé úhly pohledu.
4. CO VLASTNĚ MÁM FOTIT?
Odpověď je cokoliv.
Můžeš se od někoho inspirovat a hrát si s úhly pohledu, barvami, atd... Prostě experimentuj a uč se.
Ze
svých vlastních zkušeností vím, že ze začátku budete fotit všechno a
pak vyhodíte pár stovek fotek a přestane vás to bavit trávit tolik času
mazáním fotek, takže si postupem času rozmyslíte jestli budete cvakat
všechno nebo jen to co v sobě to "něco" má.
Tak doufám, že vám to do začátku nějak aspoň trochu pomohlo.
Určitě chci udělat nějaké další články na toto téma, ale rozkouskuju to na více částí, abyste to neměli tak dlouhé. Takže to určitě není poslední článek na toto téma.
-Teri
♥️
Komentáře
Okomentovat